مفهوم گل های مورد انتظار

ایکس جی یا گل های مورد انتظار معیار جدید و پیشرفته ای است که بسیاری از آنالیزورهای فوتبال از آن برای ارزیابی مسابقات استفاده می کنند. ایکس جی در پیش بینی هم نقش مهمی دارد.امروز با آشنایی با مفهوم گل های مورد انتظار یا ایکس‌ جی (xG) در خدمت شما هستیم.

گل های مورد انتظار (Expected Goals) یا ایکس جی (xG) از دقیق ترین فاکتورها برای پیش بینی گل های هر بازی است.  برای پیش بینی مسابقات فوتبال نیاز به درک برخی استراتژی های پایه ای دارید. یکی از این استراتژی ها چگونگی ارزیابی گل های مورد انتظار در هر بازی فوتبال است. در یک مسابقه فوتبال بارها بازیکنان موقعیت های خوبی به دست می آورند که از دست می دهند.

ویدئوی گل های مورد انتظار چیست؟

البته نگاه ها به موقعیت خوب متفاوت است، شاید برخی موقعیت دو به یک یا تک به تک را موقعیت خوب بدانند و دیگرانی هم شوت از راه دور را موقعیت خطرناک بدانند. اما برای موقعیت های خوب در هر بازی، یک تعریف استاندارد وجود دارد که بر اساس برخی معیارها سنجیده می شود. بنابراین باید بگوییم که تفاوتی بین موقعیت های گل و ایکس جی وجود دارد.

ایکس جی چیست و چه تفاوتی با موقعیت های خطرناک دارد؟

ممکن است تیمی در یک مسابقه به هیچ عنوان موقعیت گل آنچنانی نداشته باشد، اما ایکس جی آن کاملا با آنچه در بازی دیده اید متفاوت باشد. در حقیقت باید بگوییم که ایکس جی در واقع، یک اپ تخصصی است که بازی های فوتبال را به صورت حرفه ای با استفاده از ابزارهای آنالیزی پیشرفته تحلیل و بررسی می کند.

معیارهای اندازه گیری ایکس جی

فاصله توپ از دروازه، یکی از معیارهای اندازه گیری در ایکس جی است. در عین حال، موقعیت بازیکنان در زمین به عنوان چند دفاع در محوطه جریمه حضور دارند و چند مهاجم به سمت دروازه در حال حرکت هستند، دروازبان در چه موقعیتی قرار دارد، نحوه ضربه زدن مهاجم به توپ و مواردی از این دست در ایکس جی به دقت آنالیز می شود. نرم افزار ایکس جی وقتی تمام این معیارها را محاسبه کرد، شروع به امتیازدهی می کند. نحوه امتیازدهی ایکس جی هم از صفر تا یک است.

مفهوم گل های مورد انتظار
مفهوم گل های مورد انتظار

در این حالت، به عنوان مثال، موقعیت دروازه خالی ۹۸ درصد است که یعنی تنها ۲ درصد احتمال هدر رفتن موقعیت دروازه خالی وجود دارد. در همین حال، احتمال گل شدن یک شوت از راه دو ممکن است تنها ۰٫۲ درصد یا ۰٫۳ درصد باشد. بنابراین، همانطور که واضح است، احتمال گل شدن یک شوت از راه دور خیلی کم است. وقتی هر کدام از این موقعیت ها تبدیل به گل شود، در ایکس جی این درصدها به صورت ماشینی تبدیل به یک می شوند. عدد یک به معنای توپ گل شده است.

به همین دلیل شاید، انچه از یک بازی مشاهده کردید با ایکس جی آن کاملا متفاوت باشد. در واقع، ایکس جی ممکن است چندین موقعیت ۰٫۲ درصدی را با هم جمع ببندد و به شما بگوید که باید در این بازی ۵ گل زده می شد. یک مثال بزنیم، بازی سال ۲۰۱۰ بین دو تیم اینترمیلان و بارسلونا در نیمه نهایی جام قهرمانان اروپا که با نتیجه یک بر صفر به نفع بارسلونا به پایان رسید. در این بازی بارسلونا نیاز به دو گل داشت تا به فینال مسابقات صعود کند. علی رغم اینکه بارسلونایی ها توپ و زمین را در اختیار داشتند، نتوانستند موقعیت های زیادی را ایجاد کنند و در نهایت حذف شدند.

نتیجه گیری

در نتیجه، در ایکس جی اگر مالکیت توپ یا ضربات به سمت دروازه زیاد باشد به معنی برد در مسابقه نیست. بلکه معیارهای دیگری هم هستند که یک بیننده معمولی چندان متوجه آن نمی شود. اما برای کسانی که نگاه دقیق تری به فوتبال دارند، بحث فرق می کند. هر چقدر ایکس جی تیمی در یک بازی بیشتر باشد، احتمال به ثمر رساندن گل‌آن تیم بیشتر است.

ارسال نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید